CRM Kullanımı – Temel Konseptler

Minimum CRM tasarım süreci tamamen son kullanıcının günlük iş yaşantısını daha verimli hale getirmek için, kullanıcıların iş akışları içinde birçok CRM yazılımının yaşadığı sıkıntılar analiz edilerek hazırlanmıştır. Minimum CRM tasarım hedefi olarak çok kısa sürede, kullanıcıların kendi deneyimleriyle uzmanlaşabilecekleri bir sistem yaratmak üzerine odaklanarak gerçekleştirilmiş bir projedir.

Bu sebepten dolayı her ne kadar burayı çok sık ziyaret edeceğinizi düşünmesek de, bazen hızlı bir yanıt alınabilecek verimli ve kapsamlı bir kaynağın da önemini biliyoruz.

Minimum CRM yazılımının yapısını oluşturan ana kavramlardır. Kullanıcının CRM kullanımında ilk karşılaştığı öğe ve içeriklerdir.

Detaylı Bilgi

Modül Kullanımları

CRM kullanımında fırsatlar modülünün önemi

Fırsatlar Modülü

Fırsatların yönetildiği modüldür. Kolay kullanımlı sürükle ve bırak yapısı sayesinde satış süreci üzerindeki fırsatları kolaylıkla aşamalar arasında ilerletebilirsiniz.

CRM kullanımıyla aktivitelerinizi kolay takip edin.

Aktiviteler Modülü

Aktivitelerinizi takip ettiğiniz veya çalışanlarınızın aktivitesini yönettiğiniz modüldür. Aktiviteler iş takibinin verimliliği açısından oldukça önemli olan öğelerdir.

CRM kullanımında çalıştığınız firmaların bilgilerini tek noktada tutarsınız.

Firmalar Modülü

Şirketinizin iş akışında yollarının kesiştiği firmaların bilgilerini yönettiği modüldür. Müşterileriniz ve müşteri adayı firmaları bu modülde takip edebilirsiniz.

CRM kullanımında müşteri bilgileriniz hep güncel olur.

Kişiler Modülü

Şirketinizle etkileşime girmiş önemli kişilerin bilgilerini girebilir ve ilgili oldukları firmalara tanımlayabilirsiniz.

CRM kullanımıyla tüm ürünler tek noktada.

Ürünler Modülü

Ürünlerinizin bilgilerini ve özelliklerini girdiğiniz ve takip edebildiğiniz modüldür. Bu modülde tanımladığınız ürünleri fırsatlarınıza ekleyebilir ve müşterilerinize ürün bazlı teklifler sunabilirsiniz.

Toplu Veri Yönetimi

Gerekli gördüğünüz tüm koşullarda Minimum CRM’e Microsoft Excel dosyalar aracılığıyla toplu veri aktarımı yapabildiğiniz gibi Minimum CRM’den de yerel diskinize toplu veri indirimesi yapabilirsiniz. Böylece CRM kullanımınızı kolaylaştırırsınız.

Gerekli olan tek koşul Minimum CRM’e toplu veri aktarımı yapacağınız dosyanın başlıklarıyla, modül başlıklarını eşleştirmenizdir. Ardından kolayca aktarımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

Raporlar

Raporlama sayesinde şirketinizin fırsatları ve aktiviteleri üzerine kapsamlı analizler yapabilir, performansı takip edebilir ve belirlediğiniz metriklere göre şirketinizi yönetebilirsiniz.

Ayarlar

CRM kullanımı e-postalarınızı CRM yazılıma eşitlemeyi mümkün kılar.

E-Mail Kurulumu

E-Posta adresinizle Minimum CRM ile eşleşmesini yaparak, maillerinizi takip edebilir ve gelen kutunuzu bütün E-Posta sağlayıcılarıyla tam olarak senkronize edebilirsiniz.

CRM kullanımında özel alan ekleyerek sistemi kişiselleştirebilirsiniz.

Özel Alan Ekle

Tüm modüllerde kendi iş akışlarınıza uygun özel alanlar ekleyebilir ve Minimum CRM’i ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Süreçlerinizdeki değişimleri daha hızlı yansıtabilirsiniz.

CRM kullanımında yetkileri belirlemek önemlidir.

Kullanıcı Yönetimi

Kullanıcı yönetimi üzerinde çalışanlarınızın yetki seviyelerini belirleyebilir, sisteme yeni kullanıcılar ekleyebilir ve kullanım durumu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Minimum CRM Maksimum DeneyimSiz de Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Hemen Ücretsiz Başla Demo Talebi

E-Bültenimize Hemen Kaydolun

Satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde en kapsamlı içeriğe ulaşmak için bültenimize kaydolun.

E-bültene abone olarak Minimum CRM'in Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Minimum CRM yeni özellikler ve kampanyalar hakkında size bilgilendirme mesajları gönderebilir.