Fırsatlar Modülü ile Fırsat Yönetimi

Fırsatlar modülüne girdiğinizde sizi sütun görünümü karşılar. Burada şirketinizin fırsat yönetimini net bir şekilde takip edebilirsiniz.
Satış sürecinde fırsat yönetimi

Satışlarınızı nasıl artıracağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu kapsamda fırsat yönetimi sizin için elzemdir. Satış Süreci şirketinizin yakaladığı fırsatları satışları dönüştürürken geçmesi gereken aşamalardan oluşmaktadır diyebiliriz. Satış Süreci bir hedefe ulaşmak (satışı gerçekleştirmek) için ilerlenmesi gereken yolu tanımlar.

Minimum CRM’de Satış Süreci 4 aşamadan oluşmaktadır. İlk temasın sağlandığı Görüşme, müşterinin taleplerinin analiz edildiği İhtiyaç Tespiti, müşteriye satış önerinizin sunulduğu Teklif ve müşterinin teklifinizi incelediği Değerlendirme aşamalarının ardından, oluşturduğunuz fırsat Kazanıldı veya Kaybedildi sonucuyla süreç tamamlanmaktadır.

Fırsat Yönetimi: görsel satış süreci yönetimi

Sürükle ve bırak yöntemiyle fırsat kartlarınızın yerini aşamalar arasında kolaylıkla değiştirebilir ve aşama başlıklarından o aşamadaki toplam fırsat sayısını ve toplam değeri takip edebilirsiniz. Fırsat yönetimini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak fırsat yönetiminde satış sürecini incelerken fırsat kartlarındaki bilgi ve ikonlar sayesinde işlerinizi çok daha etkin yönetebilirsiniz.

 • Fırsat kartlarında her fırsatın hangi müşterinize yönelik olduğu
 • Fırsatın tahmini kapanma tarihine kalan süre
 • Fırsatın önceliği
 • Fırsatın sahibi

gibi ayırt edici doneler sade bir tasarımda sunulmaktadır. Böylece tüm Satış Sürecinize tamamen hakim olup, fırsat yönetiminde öne çıkarsınız. Öncelik vermeniz gereken fırsatları, hangi ekip arkadaşınızda ne kadar fırsat bulunduğu, hangi firmalarda ne kadarlık fırsatların bulunduğu ve kapanış tarihi yaklaşmakta olan tüm fırsatlarınızı tek bir merkezden net bir şekilde takip edebilirsiniz.

Dahası Satış Sürecinizi filtreler yardımıyla kolaylıkla detaylandırabilir ve etkin analizler üreterek, satışlarınızı artıracak aksiyonlar alabilirsiniz. Üst alanda yer alan satış gösterge panelinden, satış performansınızı takip edebilirsiniz.

Fırsat Ekle butonuna tıklayarak yeni kayıt oluşturma ekranını açınız.

Gelen ekranda * işaretiyle belirtilen alanlar doldurulması zorunlu olan alanlardır;

 • Fırsat Adı: Fırsatı tanımlayacağınız ve takip ederken kolayca ayırt edeceğiniz isimdir. Kısa bir isim yeterlidir.
 • Firma Adı: Fırsatı sunduğunuz firmanın adıdır.
 • Kişi: Fırsat sunulan firmadaki karar verici veya iletişim halinde olduğunuz kişidir.
Fırsat yönetimi için satış sürecine yeni fırsat ekleme

Buna ek olarak ekranı genel olarak incelediğimizde aşağıda belirtilen diğer öğe ve alanları fark etmekteyiz.

 • Satış Süreci: Görüşme, İhtiyaç Tespiti, Teklif ve Değerlendirme aşamalarının olduğu öğedir. Oluşturulan fırsat kaydının satış sürecinde hangi aşamada olduğunu buradan seçebilirsiniz. Ayrıca yine satış sürecini sütun görünümünde sürükle – bırak özelliğiyle de belirleyebilirsiniz.
 • Ürünle İlişkilendir: Ürünler modülünde oluşturduğunuz ürün kayıtlarını bu fırsata eşleştirebilirsiniz. Ürün İlişkilendir alanında ürün kaydının ismini veya kodunu yazarak altta oluşan listeden eklemek istediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Gerekli ürünlerin hepsini seçerek altta oluşan mini tabloya ekleyebilir, ardından miktar ve indirim oranlarını belirleyebilirsiniz.
 • Tablo üzerinde ürünlerinizin kayıtlı fiyatlarını görebilir, adetlerini girebilir, indirim oranlarını belirleyebilir ve ilgili toplamı otomatik olarak alabilirsiniz. Eklediğiniz her ürün için aynı işlemi yaparak fırsatınızı tamamlayabilirsiniz.
 • Değer: Ürün İlişkilendir kısmında eklediğiniz her ürünün toplam tutarına göre fırsatın değeri oluşur. Alternatif olarak fırsatınızı hiçbir ürünle ilişkilendirmeden buradan manuel girebileceğiniz bir değere istinaden de açabilirsiniz.
 • Para Birimi: İlgili değer için Para Birimini belirleyebilirsiniz. Ayrıca fırsata eşleştirdiğiniz ürünlerin fiyatlarını, seçtiğiniz para biriminden getirebilirsiniz.
 • Tahmini Kapanış: Fırsatın geçerliliğini koruyacağını tahmin ettiğiniz son gündür. 
 • Olasılık Yüzdesi: Fırsatın gerçekleşmesi için tahmini ihtimalidir. Görüşme aşamasında varsayılan değer %20 olarak gelir. Satış sürecinde aşamalar ilerledikçe hedefinize yaklaşmış kabul edersiniz ve her aşama geçişinde olasılık yüzdesi artış gösterir.
 • Kaynak: Fırsatı yakalamanıza imkan sunan kaynaktır. Bu başlattığınız bir internet kampanyası da olabilir veya yaptığınız bir arama da. Seçeneklerden kaynağı ekleyebilirsiniz. Kaynakların kayda eklenmesi hangi kaynaklar aracılığıyla daha fazla fırsata ulaştığınızı ve hangi kaynaklardan gelen fırsatların daha verimli olduğunu anlamanızda size çok yardımcı olacaktır.
 • Öncelik: Fırsatın önceliğini ve bir anlamda önemini belirler. O fırsat için ne kadar kaynak ayrılmalı, ne kadar acil ilgilenilmeli ve ne kadar sık takip edilmeli noktasında Öncelik alanı belirleyicidir. Önceliklerin Fırsat kaydına eklenmesi düzenli takipler de (örn. haftalık planlar) yoğunluk vermeniz gereken müşteri ve fırsatları saptanmasına yardımcı olacaktır.
 • Not: Fırsat ilgili önemli bilgileri aktarılabildiği alandır.

Son olarak iş akışınıza göre eksik olduğunu hissettiğiniz tüm alanları, ayarlar kısmında yer alan Özel Alan Ekleme bölümünden ekrana tanımlayarak fırsat yönetimini kendi şartlarınıza göre uyarlayabilirsiniz.

Fırsat Yönetiminde düzenleme ekranı

Sütun veya Liste görünümünde fırsatınızı düzenleyebilir, yeni veya değişmesi gereken bilgileri revize edebilirsiniz.

Fırsat düzenle ekranına geldiğinizde fırsatınızın ilişkili olduğu firma ve kişi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Fırsat için oluşturulmuş aktiviteleri de görüntüleyebilirsiniz. Böylece kapsamlı bir şekilde bu alanları revize edebilir, fırsatı tek bir noktadan kolayca yönetebilirsiniz.

Yine aynı ekran üzerinde fırsat ile ilgili alınmış notları ve yazışma tarihlerini de gözden geçirebilirsiniz.

Minimum CRM Maksimum DeneyimSiz de Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Hemen Ücretsiz Başla Demo Talebi

E-Bültenimize Hemen Kaydolun

Satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde en kapsamlı içeriğe ulaşmak için bültenimize kaydolun.

E-bültene abone olarak Minimum CRM'in Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Minimum CRM yeni özellikler ve kampanyalar hakkında size bilgilendirme mesajları gönderebilir.