Mobil CRM sistemi kullanan satış danışmanları

Mobil CRM sistemlerinin sağladığı 4 büyük avantaj ile hemen tanışın.

Şirketlerdeki müşteri yönetimi operasyonlarının başarısı, kurum içinde çalışan personelle sahada çalışan personel arasındaki iletişimle çok ilgilidir.

Son dönemde ciddi sayıda personelin uzaktan çalışma sistemine geçmesiyle birlikte şirket içi (On-Premise) iletişim ve müşteri koordinasyonunda aksamaların yaşandığı görülebilir. Kusursuz bir yönetim için, kesintisiz bir teknoloji kullanmak birçok problemin çözülmesinde etkilidir.

Farklı cihazlarla uyumlu çalışan mobil CRM sistemleri, tüm personel birbirinden uzak lokasyonlarda görev yapsalar da eş zamanlı olarak müşteri takibi yapabilmelerine izin verir. CRM işlemlerinde bulut tabanlı sistemlerin kullanılması, beraberinde 4 büyük avantajı da getirir. Mobil CRM kullanımındaki avantajlar şöyle sıralanabilir:

1. Mobil CRM ile Daha Fazla Satış Potansiyeli

Her müşteri özel olduğunu hissetmek ister ve bunu sağlamak da isteklere hızlı dönüşlerle mümkündür
Müşterilere doğru zamanda doğru şekilde ulaşmanın en etkili yollarından biri etkileşimi canlı tutmaktır.Talepleri anında görmek ve siparişleri zamanında yetiştirmek, şirket profilinizle ilgili önemli bir referanstır.

Çoklu satış stratejileri oluşturup her projeye ayrı ayrı hakim olmanızı sağlayan online CRM sistemleriyle kesintisiz faaliyet sürdürebilirsiniz. İşlerin sorunsuz yürüdüğünü deneyimleyen müşteriler sadakat programına dahil olur.

Donanımlı bir CRM programı kullanarak satış süreçlerinin hangi aşamalarda olduğunu, tekliflerin durumunu, kimlerin görevli olduğunu, performansları tek bir panelde görebilirsiniz. Başarı durumuna göre sürece yön verebilir, strateji oluşturabilir, hedefler koyarak bölgesel ya da bireysel satışların potansiyelini yükseltebilirsiniz. Kontrolün tek bir program üzerinden yürütülmesi, operasyon sürecindeki eksileri ve artıları daha net görmenizi sağlar.
Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Bulut tabanlı Minimum CRM ile satış süreçlerinizi uçtan uca yönetin. Üstelik 100 kullanıcıya kadar tamamen ÜCRETSİZ.

2. Anlık Veri Güncellemesi

Aktif şekilde faaliyet gösteren şirketlerin bulut CRM sistemi kullanmasındaki en büyük avantaj, verilerin anlık olarak güncellenmesidir. Yetkili tüm personel, istediği anda veri girişi yapabilir ve diğer personelin güncel bilgileri anında görmesini sağlayabilir.

Takım halinde çalışan kişilerin seyahat halindeyken bile güncellenen verilere göre hareket etmesini kolaylaştıran ve saha projelerinin doğru yönlendirilmesini sağlayan mobil CRM sistemleri hızlı ve güvenlidir.

mobil crm sistemleri ile her yerden veriye erişimin mümkün olduğunu belirten bir görsel

Veriler şifreli kodlarla korunurken, sadece yetkisi olan kişilerin erişmesi kolaydır. Yetkisi olmayan kişilerin verileri izlemesi, değiştirmesi, kopyalaması veya dağıtması mümkün değildir. Günlük olarak tüm veriler tek tuşla yerel diske kaydedilebilir. Yine tek tuşla istediğiniz tarihteki yedek versiyona dönüş yapılabilir. Tüm dosyaların paylaşımını kolaylaştıran mobil CRM ile hızlı şekilde veri aktarımı mümkündür.

3. Yüksek Verimlilik

mobil crm kullanarak daha verimli çalışmak mümkün
Birçok şirket müşteriden gelen iletileri farklı e-posta adreslerinden toplayıp ilgili kişilere göndererek yoğun bir mesaj trafiği ve dikkat dağınıklığı yaşar. Klasik hesap tablosunda tutulan verilerin paylaşımı sırasında da veri kayıpları oluşabilir.

Yüzlerce müşteriyi çeşitli kategorilere ayırmak, farklı bilgileri birleştirmek ve müşteri özelinde meydana gelen gelişmeleri takip etmek meşakkatlidir. Sadece bu iş bile ciddi bir zaman ve efor kaybına yol açar.

Minimum CRM gibi bulut tabanlı çalışan mobil uyumlu sistemler, 7/24 her yerden ulaşılabilir olması ve anlık güncelleme yeteneğiyle verimliliği arttırır. Mobil CRM sayesinde müşteriden gelen e-postalar, teklifler, sunum notları, pazarlık kriterleri, hangi konuyla kimin ilgilendiği gibi bilgiler geldiği anda sisteme girilebilir ve tüm çalışma grubuna iletilebilir.

Fırsatların ya da faaliyetlerin grafiksel bir tabloda analiz edilebilmesi ve farklı kırılımlarla çeşitlendirilmesi, operasyon sürecindeki kritik noktaları görmenizi sağlar. Çeşitli kriterlere göre çoklu filtreler kullanabilir, elde ettiğiniz verilerin raporlarıyla günlük ya da ileriye dönük satış kararları alabilirsiniz.

4. Müşteri Memnuniyetinde Artış

Tüm platformlarda en yüksek kullanıcı deneyimini sunan Minimum CRM, müşteri memnuniyetinde de olumlu artışı vadeder. İnternet bağlantısı sağlayabileceğiniz her noktadan sisteme erişebilir, takım arkadaşlarınızla birlikte işinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Online CRM yazılımı kullanmak, müşteri ilişkileri yönetiminde bir adım önde olmayı sağlar. Müşterilerin istek ve taleplerine anında dönülmesi, güncellenen verilerin tüm yetkililerle anlık olarak iletilmesi, sipariş takipleri, farklı formatlardaki dosyaların paylaşımları gibi çok fonksiyonlu bir yazılımla hiçbir detayı kaçırmadan başarılı operasyonlar yürütebilirsiniz.

mobil crm programı kullanımıyla artan verimliliği temsil eden bir görsel

Satışla ilgili metrikleri gerçekleşen ve potansiyel olarak ayırabilir, randevuları izleyebilir, ilgili alanlara yetkili kişileri atayabilir, müşteriler özelinde farklı fırsatlar hazırlayabilirsiniz. Firmaların faaliyet alanına göre kategoriler oluşturabilir, bu alanlara özel kampanyalar yürüterek nokta atışlı satış stratejileri oluşturabilirsiniz.

‘Maksimum deneyim’ mottosuyla yola çıkan Minimum CRM, az eforla çok fazla işin seri şekilde yapılabilmesine odaklıdır. Tek bir ekranda ihtiyaç duyduğunuz tüm form alanlarını yönetmek, kişiselleştirmek ve özelleştirmek mümkündür.
Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Bulut tabanlı Minimum CRM ile satış süreçlerinizi uçtan uca yönetin. Üstelik 100 kullanıcıya kadar tamamen ÜCRETSİZ.

İlgili Makaleler

E-Bültenimize Hemen Kaydolun

Satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde en kapsamlı içeriğe ulaşmak için bültenimize kaydolun.

E-bültene abone olarak Minimum CRM'in Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Minimum CRM yeni özellikler ve kampanyalar hakkında size bilgilendirme mesajları gönderebilir.