Yapay Zeka görsellerini içeren dijital tasarim

Yapay zekalı CRM yazılımları 2021’e kadar 800.000 yeni iş imkanı yaratacak

Accenture’un 2017 Teknoloji Vizyonu Raporu’na göre, Yapay Zeka, müşteri deneyimine yön verecek ana etmen haline gelecek.

Bu durumun yol açacağı şeyleri şu anda hayal etmek bize zor olsa da, Yapay Zeka (AI), ürünlere, servislere ve en önemlisi iş modellerine bile müdahale eder hale gelecek. Yapay Zeka’nın ekonomik büyümeyi 2035 yılına kadar iki katına çıkarması bekleniyor. Bu kadar iyi işleyen bir sistemde, doğal olarak tüm işletmeler de işlerini AI’ya bağımlı şekilde revize edecekler ya da kuracaklar. CRM programları günümüzün en çok geliştirilen yazılımları.

Yapay zekanın iş hayatına etkisi

yapay zeka
2021’e kadar AI destekli CRM yazılımları sayesinde küresel çapta işletmelerin elde edecekleri gelirin 1.1 Trilyon Dolar’a çıkması bekleniyor.
Bu büyük gelir sayesinde direkt olarak ortaya çıkacak iş sayısının 800.000, dolaylı iş sayısının 2 Milyon’a ulaşması bekleniyor. Üstelik bu sayı, AI sayesinde otomasyona bağlanacak istihdam kaybı da göze alınarak hesaplanmış.

CRM’in ekonomik etkisi üzerine yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan şirketlerin %28’i AI kullanan yazılımları iş modellerine entegre etmiş durumda. Araştırmaya katılan şirketlerin %41’i iki yıl içinde bu modele geçeceklerini söylüyor.

Bir başka araştırmaya göre ABD’li şirketlerin %37’si AI kullanmaya başlamışlar, %22’lik bir oran ise bu sistemleri denemeye başlamış.

Yapay Zeka'nın yükselişi


Yapay Zeka’nın yükselişi, tüketicinin beklentilerine ayna tutuyor: Tüketiciler ihtiyaçlarının öngörülmesini bekliyor.

Tüketicilerin %58’i ve servis kullanıcılarının %75’i teknolojinin gelişmesinin, şirket-müşteri ilişkisinde büyük değişimler yarattığını söylüyor.

Tüketicilerin %55’i ve servis kullanıcılarının %75’i kişisel önerilere önem veriyor.

2020’ye kadar, tüketicilerin %51’i, servis kullanıcılarının %75’i, şirketlerin kendilerini tanıyıp daha iyi öneriler yapmalını bekliyor

Müşteri hizmetleri takımlarının %62’si öngörüye sahip müşteri hizmeti modeline geçiyor.

Satış ve pazarlama takımlarının %75’i kişisel teklif oluşturabilecek iş modelleri kurmaya çalışıyor.


AI kullanan CRM yazılımları, şirketlerin müşteri data’ları hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmalarını sağlayacak. Geliştirilmiş ve otomatik özellikler, daha kişisel ve mantıklı bir müşteri deneyimi yaratacak.

Yapay Zeka dönüşümü başladı bile, bu konuda erken davrananlar geleceği oluşturanlar olacaklar.
Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Bulut tabanlı Minimum CRM ile satış süreçlerinizi uçtan uca yönetin. Üstelik 100 kullanıcıya kadar tamamen ÜCRETSİZ.

Önceki Yazı

İlgili Makaleler

E-Bültenimize Hemen Kaydolun

Satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde en kapsamlı içeriğe ulaşmak için bültenimize kaydolun.

E-bültene abone olarak Minimum CRM'in Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Minimum CRM yeni özellikler ve kampanyalar hakkında size bilgilendirme mesajları gönderebilir.