crm nedir

CRM Nedir?

CRM yazılımları şirketinizin müşteri ilişkileri yönetimini dijital olarak yapabilmesini sağlayan uygulamalardır. CRM programı veya CRM sistemi olarak da adlandırılırlar.

Müşteri verilerinizi dijital ortamda tutmaktan öte başarılı CRM yazılımları; satışa yönelik aktiviteler, sunulan teklifler, satılan veya önerilen ürünlere ait detaylar, fiyatlar ve kontak kişiler gibi önemli verilerin tek bir merkezden yönetilmesine imkan sunan ve aynı zamanda etkin bir raporlama sistemiyle satış ve ekip performanslarının takibine olanak tanıyan uygulamalardır.

Doğru kullanıldığında CRM yazılımı, şirketinizin satışlarını ve müşteri memnuniyetini artıran stratejilerin belirlenmesi, ayrıca bu stratejilere bağlı olarak aldığınız aksiyonların takibi için oldukça kritik bir araç olmaktadır.

İlk yaygınlaştıkları dönemlerde, zamanın şartlarına uygun olarak şirket içi sunuculardan yürütülen programlar firmalar tarafından kullanılmaktayken, çağımızda veriye erişim imkan ve ihtiyacının artması ile firmalar yazılımlarına ofis dışından ve mobil cihazlarında da erişmeyi istemektedir. Bu kapsamda bulut tabanlı bir CRM yazılımı doğru ve etkin bir çözüm olarak öne çıkmaktadır.

CRM Nedir?

Aşağıdaki bölümde CRM (Customer Relationship Management) yani Müşteri İlişkileri Yönetimi disiplini için akademik bir açıklamayı bulabilirsiniz;

“Müşteri İlişkileri Yönetimi, müşteri sadakatini en üst düzeye çıkarmak için müşteriler ve tüm müşteri “temas noktaları” hakkında ayrıntılı bilgileri dikkatli bir şekilde yönetme sürecidir.” (Kotler, 2003) Günümüzün yoğun iş hayatı ve karmaşık iş akışları, firmalar için en önemli kaynak olan müşterilerini tanımasının önemi oldukça artmaktadır. 

crm nedir müsteri görüsmeleri

Bununla birlikte CRM nedir sorusunun karşılığı aslında firmaların rekabette öne çıkmak ve büyümek için veriye dayalı olarak müşteri ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik aksiyonlar alabilmelerini sağlayan sistemlere tekabül eder. Müşterilerini tanıyan firmalar, müşterilerine doğru ürünleri doğru fırsatlarla sunarlar.

Bu sayede müşterilerini memnun eder, artan müşteri memnuniyetinin sonucu ise yükselen müşteri sadakatidir. Geniş ve sadık bir müşteri portföyüne sahip firmalar, kolaylıkla alt edilemeyecek bir rekabet avantajına sahiptir. Müşteri ilişkileri yönetimi en nihayetinde şirketinizin satışları ve karlılığına oldukça olumlu etki edecek bir süreçtir.

CRM nedir sorusuna Minimum CRM’in cevabı

Minimum CRM işiniz ve müşterileriniz ile ilgili önemli kararları veriye dayalı bir biçimde kolaylıkla almanıza destek olur. Yaygın CRM yazılımlardan farklılaşarak sunduğu sade kullanıcı arayüzü ile uygulama karmaşasının önüne geçer, bu sayede ekibiniz yazılımı kullanmakta zorlanmaz ve kullanmayı terketmez, sonuç olarak merkeze bilgi akışı sağlıklı bir şekilde sürekli devam eder.

Minimum CRM’de tek plan uygulaması bulunmaktadır, tüm fonksiyonlar tek bir planda sunulur. Böylece Minimum CRM’in çok çeşitli özelliklerine ekonomik bir şekilde erişmiş olursunuz. Yüksek yatırım maliyetlerine girmeden müşteri ilişkilerinizi, ekibinizi ve satışlarınızı daha iyi yönetir, nihayetinde yatırımınıza yüksek geri dönüş almış olursunuz.

Minimum CRM‘in bulut tabanlı bir yazılım olması ve mobil uyumluluğu sayesinde güvenle verilerinizi her yerden her zaman yönetebilirsiniz.
Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Bulut tabanlı Minimum CRM ile satış süreçlerinizi uçtan uca yönetin. Üstelik 100 kullanıcıya kadar tamamen ÜCRETSİZ.

İlgili Makaleler

E-Bültenimize Hemen Kaydolun

Satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde en kapsamlı içeriğe ulaşmak için bültenimize kaydolun.

E-bültene abone olarak Minimum CRM'in Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Minimum CRM yeni özellikler ve kampanyalar hakkında size bilgilendirme mesajları gönderebilir.