Ücretsiz müşteri takip programına dikkat

Ücretsiz Müşteri Takip Programı Yüzünden Hayalleriniz Suya Düşmesin

Son yıllarda küreselleşmenin de etkisiyle uluslararası ticaret etkinliklerinde ciddi bir artış vardır. Ekonomik anlamda fırsatların yaratıldığı ve sunulduğu bu dönem, girişimcilerin altın yılları olarak değerlendirilir.

Her yaştan gencin yeni teşebbüslerde bulunduğu veya tecrübeli esnafların işletmelerini dijital ortama taşıdığını görmek mümkündür. Müşteri kitlesini katlayarak arttıran yeni nesil ticaret yöntemleri, içeride ve dışarıda organizasyon kabiliyetlerini zorunlu kılar.

Eskiden kısıtlı bir alanda belirli sayıdaki müşterinin hesabını tutmak için defter tutan işletmeciler, şimdiki dönemde bilgisayar destekli internet teknolojilerine geçmek durumundadır. Stok takiplerinden fatura kesimlerine, müşteri ilişkilerinden proje takibine kadar birçok etkinlik, özel geliştirilen yazılımlar sayesinde yönetilebilir.

Birçok işletmeci maliyetlerini düşük tutmak amacıyla ücretsiz servisleri kullanmak isteyebilir. Ücretsiz müşteri takip programı için avantajlı olan tek konu ücretsiz olmasıdır. Bu tür ücretsiz müşteri takip programı seçeneklerinin dezavantajlarını görmezden gelirseniz, işletmenizin büyüme potansiyeline ilk baltayı siz vurmuş olabilirsiniz.

Ücretsiz Müşteri Takip Programı Dezavantajları

Büyük hayallerle kurduğunuz ya da hep daha ileriye götürmek için büyük bir özveriyle çalıştığınız işletmeniz için ücretsiz crm programı kullanıyorsanız, aşağıdaki tehlikeleri göze aldınız demektir.

  • Veri Güvenliği: Müşteri bilgileri sadece ticari sırlarınızdan biri değil, yasal olarak güvence altında tutmak zorunda olduğunuz kişisel verilerdir. Hem müşterilerinizin kişisel verileri hem de işletmenizin stok, muhasebe, proje gibi önemli dosyaları güncel sistemlerle şifrelenerek depolanmalıdır. Elektrik ya da internet kesintilerinden etkilenmeyecek şekilde anlık olarak yedeklenmeli, yetkili kişilerin kontrolünde istenildiği zaman ulaşılabilir olmalıdır. Ücretsiz müşteri takip programı veri güvenliği konusunda teminat sağlamaz.
  • Yazılım Güncelleme: Ücretsiz programlar genellikle deneme, reklam ya da tanıtım amaçlarıyla sunulan geçici ürünler olabilirler. Profesyonel kaynaklı olmadıkları için hem güncel sistemlere adapte olamaz hem de her an yayından kaldırılabilir. Sürdürülebilirlik sunamazlar.
  • Demo Versiyonlar: Ücretsiz müşteri takip programı buldum diye sevinirken yazılımın sadece demo ürünü olduğunu anladığınızda zamandan daha fazla şey kaybetmiş olabilirsiniz. Birçok ücretsiz müşteri takip programı, sürümün tamamını vadedip sadece demo versiyonu indirmenize izin verir ve her bir fonksiyon paketi için ayrı ayrı ücret talep edebilir.
  • Arayüz Problemi: Müşteri takip programı ücretsiz olarak sunuluyorsa arayüzü eski, kullanışsız ya da farklı bir dilde yazılmış olabilir. Zaman ve işgücü kaybına sebep olan bu sorun, kullanıcı dostu bir arayüzle aşılabilir.
  • Teknik Destek: Hiçbir ücretsiz program, kullanıcıları için özel eğitim vermediği gibi teknik destek konusunda da yardımcı olmaz. Kurulum, modifiye, optimizasyon, entegrasyon gibi konularda ücretsiz müşteri takip programından yardım alamaz, sorunlarla boğuşurken zaman ve veri kaybı yaşarsınız.
Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Tüm özelliklerini kapsamlı bir şekilde inceleyebilmeniz için bir ay ücretsiz CRM programı. Üstelik kredi kartı veya taahhüt gerektirmez.

Minimum CRM ile Merkezi Yönetim Avantajı

Bir işletmenin gün sonunda başarılı olduğunu gösteren en önemli kriter müşteri memnuniyetidir. Cironun artması mutlu müşterilerle doğru orantılıdır. İşletmenizin profesyonel yöntem ve tekniklerle idare edildiğini bilmek, hem müşterilere hem de çözüm ortaklarına güven verir.

Minimum CRM kullanıcı dostu arayüz, kişiselleştirilebilir modüller, iş ya da proje türüne modifiye edilebilme gibi gelişmiş özellikleriyle işletmenizi destekler. Komplike fonksiyonların kullanımlarını basitleştiren arayüzle tüm ekibin ve müşterilerin tek bir merkezden kontrolü sağlanabilir.

Farklı birimlere farklı yönlendirmeler yapılabilir, departmanlar arası görevler atanabilir, proje süreçleri takip edilebilir, zaman seçimlerine göre görsel raporlama çıkarılabilir. Önemli kararlar almadan önce şirketinizin mevcut ve potansiyel durumunu izleme şansı veren detaylı raporlar sayesinde doğru zamanda doğru hamleler yapabilirsiniz.

Büyük İşler İçin Küçük Fiyatlar

Ücretsiz müşteri takip programı sizi üzmesin

Minimum CRM, sektörde edindiği tecrübesi yanında KOBİ dostu unvanıyla da gurur duyar. Özellikle yeni girişimcilere ve KOBİ’lere destek olmak için her zaman ulaşılabilir hizmet anlayışıyla hareket eder. Satın alma öncesinde 1 ay boyunca programı deneyime açar. Yazılım eğitimi ya da teknik servis konusunda hiçbir ücret almaz.

1 aylık deneme süreci sonlandığında sizin için yeni bir başlangıç olan gelişmiş bir müşteri takip programınız olur. Uygun fiyatlı olsa da gider kalemi olarak görülen bu masraf, aslında işletmeniz için çok önemli bir yatırımdır.

Ekibinizle birlikte kusursuz şekilde müşteri takibi yaparken işletmenizi her zaman bir adım öteye taşıyacak olan Minimum CRM, %100 veri güvenliği vadederek sorumluluğunuzu paylaşır.
Minimum CRM ile maksimum deneyime adım atın

Tüm özelliklerini kapsamlı bir şekilde inceleyebilmeniz için bir ay ücretsiz CRM programı. Üstelik kredi kartı veya taahhüt gerektirmez.

İlgili Makaleler

E-Bültenimize Hemen Kaydolun

Satış ve müşteri ilişkileri yönetiminde en kapsamlı içeriğe ulaşmak için bültenimize kaydolun.

E-bültene abone olarak Minimum CRM'in Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Minimum CRM yeni özellikler ve kampanyalar hakkında size bilgilendirme mesajları gönderebilir.